Môžem kľudne spávať? Alebo čo sa chystá od 1.7.2018

Autor: Jakub Balúch | 12.6.2018 o 11:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  370x

V prvom rade sa všetci ukľudníme a nemusíme robiť paniku. Áno, zmeny prídu a áno prídu už o pár dní. Čo je ale najdôležitejšie, nikto nebude mať ujmu na zdraví a nikto nemusí skákať z mosta.

O zmenách a nezmenách v úverovom svete sa už v poslednom čase napísalo a povedalo viac než dosť. Spoločnosti a inštitúcie sa idú pretrhnúť, aby si uchmatli čo najviac klientov a strašia ich štýlom kampane typu : ,,Hypotéka naposledy,, alebo ,, Máte poslednú šancu na svoje bývanie,, no čo Vám poviem. Dokonca som si všimol, že na to vznikla aj akási internetová stránka, ktorá víťazoslávne vybaví všetko a všetkým. Skúsme sa ale na tému číslo 1. v našom krásnom finančnom biznise pozrieť triezvo.

V prvom rade sa všetci ukľudníme a nemusíme robiť paniku. Áno, zmeny prídu a áno prídu už o pár dní. Čo je ale najdôležitejšie, nikto nebude mať ujmu na zdraví a nikto nemusí skákať z mosta. Obmedzenia v bankovom sektore, ktoré vydala NBS a príjme ich do platnosti od 1.7.2018 sú súbory už dávno upravených a schválených, nazvem to zabezpečení, aby sa nám celý finančný a realitný trh nezosypal ako domček z karát. To asi nechceme nikto. Stačil rok 2008 a 2010. 

V druhom a neposlednom rade to vôbec neznamená, že už nikdy a nikto nedostane hypotéku alebo podobný bankový produkt, ktorý bude slúžiť na potrebu jeho bývania ale vecí s tým spojené. Neznamená to ani,  že Vás banka vykopne ešte z bankovej haly a nespraví  Vám ani kávu. Kus sa nad tým zamyslime. Prečo by sektor, v ktorom sú a to nie len na Slovensku v obehu miliardy a miliardy eur, zatvoril svoje brány novým klientom a poslal ich s plačom preč? Nedáva to zmysel? No samozrejme, že nie. Prečo by aj dávalo, keď v každom sektore podnikania ide hlavne o to, aby ste dosahovali zisk a profitovali. To je predsa podstata podnikania. Aby sme si to zhrnuli, nikto nás nebude kopať nikam a s radosťou nám spravia kávu aj po 1.7.2018. Čo sa ale vlastne plánuje udiať?

 • Najviac sa zmena bude týkať príjmu a výpočtu príjmu žiadateľa
 • Samozrejme tým pádom aj výšky úverového zaťaženia
 • Mal by, podotýkam mal by nastúpiť systém výpočtu 8 násobku Vášho ročného netto príjmu
 • Začne sa rátať úverový kredit alebo maximálny strop
 • Pre všetky produkty : hypotéky, spotrebný úver, kreditná karta aj stavebný úver.
 • Dáme zbohom a pochováme LTV 100%, 90% a podľa mňa aj 80% - môj názor na môj región
 • Začnú sa nás pýtať, či a kde máme rezervy a v akej výške, teda ako financovať kúpu napr.
 • Ak už nejaký produkt máte z minulosti bude sa Vám rátať do Vášho stropu a nový? Kto vie...

No a to naozaj v skratke a viete prečo? Pretože aspoň v mojom okolí a moji spolupracovníci v bankách, nikto ešte presne nevie, čo sa ide udiať, každý len tuší a čaká ako asi každý z nás. Nehovorím ani netvrdím že to nie je už vopred dané, len povedzme si na rovinu, čo je dnes, nemusí byť zajtra, no nie?

Čo tým vlastne bankový systém, štát, ministerstvo NBS a ECB chce dosiahnuť? Ja si myslím, že pár vecí, ale to je iba moja hypotéza a nemusí sa stotožňovať s profesionálnymi analytikmi a super megablogermi. Podľa mňa sa sleduje nasledovné:

 • Priznanie úplného čistého príjmu pre zamestnancov, nie na ,,páske 400€,, a na ruku 500€
 • Verte či nie, ale isto aj ochrana klienta samotného, napríklad pred bankrotom
 • Zastavenie stúpania cien nehnuteľností a realitnej bubliny
 • Aby ľudia začali šetriť a nie sa na 120% zadlžovať
 • Aby začali javiť záujem o svoju finančnú gramotnosť a využívať služby experta finančného
 • Kupovať a bývať len tak aby som na to reálne aj mal

Tak či onak, ja všetko čo sa deje a bude diať, beriem veľmi pozitívne a vítam túto zmenu. Možno sa teraz pozeráte na monitor a vravíte si ,,je on normálny?,, ale áno je to tak. A poviem Vám, ja by som ešte pár obmedzení pridal a to hlavne zo sveta poistného, ale o tom po tom J Dôležité je, aby sme si uvedomili že aj naďalej úplne v poriadku funguje náš finančný trh. Všetci budeme bývať, zadlžovať sa a splácať byty, ktoré sa postavili našim starým rodičom a rodičom zadarmo pred peknými 30 rokmi.J Samozrejme, dá sa to splatiť aj skôr, ak viete ako na to.

Takže priatelia, tešme sa na zmenu, vždy sa všetko vyrieši k spokojnosti všetkých a ľudstvo a tvorstvo si nájde spôsob, akým fungovať a podnikať. Nebude to inak ani v tomto prípade a už čo nevidieť, bude na svete produkt, ktorý všetko chýbajúce v zmenách nahradí. Som o tom presvedčený. Dovtedy podajte žiadosti, pracujte so svojím expertom, nech je to ktokoľvek a kľudne spávajte, pretože táto zmena Vás zo sna budiť nebude.

JB

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?