Haló, Haló!!! Nová Hypotéka?

Autor: Jakub Balúch | 7.2.2017 o 18:14 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  229x

Všade počúvam čo všetko sa bude od marca, apríla či dokonca mája 2017 meniť. Ja už ani sám neviem od kedy sa vlastne všetko bude meniť. Všetci sa boja, riešia to a pýtajú sa v bankách ako sa bude situácia vyvíjať.

Čo sa to deje s tou Hypotékou?

 

Všade počúvam čo všetko sa bude od marca, apríla či dokonca mája 2017 meniť. Ja už ani sám neviem od kedy sa vlastne všetko bude meniť. Všetci sa boja, riešia to a pýtajú sa v bankách ako sa bude situácia vyvíjať. Normálne mám pocit, že asi spadne hypotekárny trh alebo také niečo. Áno samozrejme, sú na stole zmeny, ktoré banky a hlavne NBS avízovali už dávnejšie, ale haló nič strašné sa neudeje.

A tu je hneď prvá vec, o ktorej sa až tak nerozpráva. Úroky hore nestúpajú ba skôr ešte klesajú, viď jarná kampaň VÚB 1,39% na 3 ročný fix.  Ak už totiž to máte úver, netreba sa znepokojovať a robiť si obavy.  Nové limity a podmienky sa overujú len v vtedy, keď sa rozhodnete požiadať o nový úver v novom termíne a s novými podmienkami. V čase poskytovania úveru musí dôjsť k výraznému navýšeniu už existujúceho úver. Po našom to znamená, že ak chcete viac ako máte, momentálny zostatok podmienky sa zmenia.  Čo sa upraví a čo sa doplní do hodnotenia žiadateľa o úver?

 

Hodnota zabezpečenia nehnuteľnosti

Čo to vlastne LTV znamená sme si už povedali, ale teda ešte raz - je to pomer hodnoty zabezpečenia ( nehnuteľnosť samozrejme ) a poskytnutým úverom. Banka už neposkytne, a to som si istý, úver vyšší ako je cena nehnuteľnosti, takže zabudnime na 100 percentné financovanie. Pre banku to predstavuje obrovský risk. Úvery medzi 90 a 100 % bude dostávať len horná hranica klientov, bonitných klientov, pretože  môžu predstavovať najviac 10 % z celkových úverov, ktorá banka má. Zmierňujú sa tým riziká ako pre spotrebiteľov, tak aj pre veriteľov. Napríklad v minulosti sa poskytovali hypotéky vo výške do 70 % z ceny nehnuteľnosti a bolo to úplne bežné. Len si na to musíme zvyknúť ako v minulosti. To, že sa takto banky chránia je logický krok. 

 

Schopnosti platiť alebo KO kritéria

Asi najdôležitejším prvkom zmeny pri splácaní úveru je finančná rezerva žiadateľa pri žiadaní o úver. Bez nej sa človek môže dostať do situácie, že nebude mať nielen na splácanie úveru, ale ani na bežný život a stane sa to, čo nikto nechce. Začnú problémy s platením a dôjde k najhoršiemu. Rezervou je aj to, čo nám zostane medzi výdavkami a príjmami, teda naše voľné peniaze. Prvý krok je, že pôjde o rezervu vo výške 5 % a bude sa ale pomaly zvyšovať až dosiahne 20 % na konci roka 2017.

Po slovensky to znamená, že z Vášho príjmu sa odrátajú všetky vaše splátky úverov, ak ich máte, potom životné minimum, deti ak ich máte plus nová splátka. A po tomto všetkom Vám musí ostať rezerva alebo voľné peniaze až vo výške 20%.

K úverom, ktoré sa splácajú viac ako 8 rokov sa pripočíta k momentálnemu úroku 2%  naviac než majú pri poskytnutí skutočnú hodnotu (najviac však pôjde o  6 %).

 

A Záver?

Viem, že sa o úveroch už toho popísalo veľa a všetci to riešia. Ale verte mi. Toto sú najzávažnejšie zmeny, ktoré nastanú. Jednoducho povedané mladí ľudia, ktorí chcú bývať vo vlastnom po prvýkrát nedostanú plnú hodnotu na kúpu bytu. Budú si musieť pomôcť po svojej línii alebo sporiť. Zvyšné hypotekárne publikum, pokiaľ poriadne zarába a má na to aby si kúpilo byt, hypotéku dostane. Treba sa veľmi dobre poriadiť so svojím expertom na financie.

Mám pocit, že trh a NBS chce len čiastočne pritiahnuť opraty, ktoré veľmi povolila na rok 2016. Netreba zabúdať na komplexné riešenie, poistiť si schopnosť splácať a nastaviť si schému predčasného splatenia úveru. Aby som to zhrnul. Hypotéky budú naďalej dostupné ale s čistejším stolom a viac profi. Ako tomu bolo doteraz.

JB

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opozícia neuspela, ministerka Matečná zostáva vo funkcii

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 60 poslancov zo 134 prítomných.

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.


Už ste čítali?