Mladá ,,Hypoška"

Autor: Jakub Balúch | 24.11.2016 o 12:44 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  219x

Bývanie vo vlastnom byte či dome je pre mnohých veľký luxus alebo stále hovoria, že si to nemôžu dovoliť. Veľa Slovákov sa stále bojí najmä splácania hypotéky alebo akéhokoľvek kladného finančného záväzku. 

Až polovica Slovákov nebýva vo vlastnom. To je fakt a skutočnosť, ktorá na Slovensku existuje. Financovanie bývania je dlhodobo citlivá téma, a to pre každého. Splátky hypotekárnych úverov bývajú spravidla najvyššími položkami v rodinnom rozpočte. Tak to teda všetci tvrdia. To nám potvrdil aj prieskum, ktorý sa realizuje skoro každý rok. Otázka ale znie či naozaj. Vieme ako mladí, finančne nevyspelí ľudia siahajú po produktoch „nebankoviek“ alebo po produktoch, ktoré im poradil spolužiak zo strednej školy, ktorý je teraz v požičanom Mercedese manažér finančnej spoločnosti.  Ukázalo sa, že Slováci pristupujú k svojim financiám i finančným záväzkom neuvážene aj napriek úverom na bývanie, ktoré stále splácajú, a vďaka ním majú vlastné bývanie, podceňujú ochranu pred dlhodobým výpadkom príjmu. To, čo už majú, si nepoistia! Hlavne, že máme na splátku auta.

V našej krajine je stále obľúbený takzvaný mama hotel, čo ale nie je vždy zlé.  Prieskum ukázal, že horšie je to už len v Taliansku. Až 51 % mladých ľudí býva vo svojom, 29 % priznalo, že býva stále u rodičov. Ide najmä o vysokoškolákov čo je ale v poriadku, veď študujú.  Úverom na bývanie vykrývame jednu zo svojich naj životných potrieb – bývanie. Pri dnešných cenách nehnuteľností sa len málokomu podarí kúpiť byt za hotové pokiaľ nemá bohatých rodičov, dobrú babku alebo štedrú rodinu. Obzvlášť ak sa bavíme o veľkých mestách.

Podľa mňa je veľmi dôležité nastaviť si financie rozumne alebo požiadať niekoho, kto sa tomu rozumie. Napríklad Vašu priateľku alebo manželku. J 10 % z príjmu by sme si mali odložiť na vytvorenie rezervy na čokoľvek, 20 % na vytvorenie dlhodobej rezervy , 30 % z našich príjmov by mala tvoriť splátka hypotéky, zvyšných 40 % má ísť na našu bežnú spotrebu. To je pekné rozdelenie, ťažšie je to však dodržať. J

Investovať do vlastného bývania určite má zmysel, pokiaľ je hypotéka rozumne nastavená, vieme dobre aké sú podmienky na trhu, a že možnosti bývať vo vlastnom sú momentálne najlepšie za posledných 30 rokov. Čo však treba zdôrazniť, je potreba vytvoriť si rezervu ešte pred tým, ako sa rozhodneme ísť si po „hypošku“ do banky.

Múdra rada znie - skúsme si pred uzatvorením hypotéky vyskúšať, či splátky unesieme, a to tak, že si budeme aspoň pol roka odkladať ten istý objem financií, ako by mala byť splátka ;)

Ďalšia situácia, ktorá môže nastať a veľa z nás na ňu radšej ani nemyslí je, čo sa stane, ak prídeme o prácu. No nič sa nestane no môžeme sa dostať do problémov hlavne ak máme hypotéku. Podľa prieskumu sa takmer polovica Slovákov nechráni žiadnou formou. Pri ochrane príjmu hovoríme o komerčnej poisťovni, ktorá nám to zabezpečí, a to v dvoch základných rizikách – dočasnej neschopnosti pracovať (PN), alebo úplnej strate schopnosti pracovať (invalidita). Zabezpečiť si príjem teda znamená, že v prípade výpadku príjmu, mám vytvorenú finančnú rezervu a v prípade straty schopnosti pracovať sa ochránim prostredníctvom životného poistenia. Áno dá sa to, ale málo z nás o tom vie. Však prečo aj. Investičko je lepšia forma ako sa zabezpečiť. Respektíve zabezpečiť svoja ,,experta“ ktorý mi toto tvrdenie povedal a ja som mu uveril.  

Takže ako znie záver? Nebojte sa vlastného, aj keď pri rodičoch je dobre, a to asi každému. Mať na stole raňajky a čisté prádlo je super. Nezabúdajme, že je to náš život, naše rozhodnutia a verte mi, lepšie to už naozaj na trhu nebude JNehovorím, že si silou mocou berme všetci hypotéky a zadlžujme sa, to nie. Skôr som myslel, že sa zaujímajme o vlastnú budúcnosť a o to, aby produkt pracoval pre mňa, nie ja pre produkt ;)

JB

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opozícia neuspela, ministerka Matečná zostáva vo funkcii

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 60 poslancov zo 134 prítomných.

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.


Už ste čítali?