Slávne "Stavebko" alebo kam s našimi peniazmi.

Autor: Jakub Balúch | 17.11.2016 o 18:25 | Karma článku: 1,76 | Prečítané:  497x

Máte starú zmluvu o stavebnom sporení s 3%-ným úrokom? Super ! Dostali ste list od poštára s informáciou o znížení úroku skoro na polovicu? Ak ste na obe otázky odpovedali, tak sa pripravte na to, že čoskoro sa to stane .

STAVEBNÉ SPORENIE ZNIŽUJE ÚROKY POSTUPNE, ale určite  PRE VŠETKÝCH.

Stavebné sporiteľne na Slovenskom trhu začali dosť aktuálne znižovať úroky pre nových klientov a záujemcov  o stavebné sporenie už približne pred rokom, ale nikto si to poriadne nevšimol, a zmeny sa netýkali všetkých starých a starších zmlúv. Preto bolo ešte stále pomerne dosť klientov, ktorí sa tešili z toho, že majú stavebné sporenie - super produkt,  ktoré používajú na sporenie a majú úrok 3% ročne podotýkam. Pokiaľ ste si sporili už dlhšie, povedzme  viac ako 6 rokov, mohli ste mať nasporených už pár tisíc eur, čo je zaujímavá suma, čo poviete?  Lepší produkt ako stavebné sporenie s garantovaným úrokom 3% by ste v Slovenskej konzervatívnej domácnosti len márne hľadali.  Znižovanie úroku bolo spustené, ale nie naraz. V intervaloch  postupne prvej skupine klientov, potom ďalšej. Možno ste si mysleli, že na niektoré zmluvy stavebné sporiteľne zabudli, ale verte mi, nezabudli. Inštitúcie totiž nezabúdajú keď sa jedná o Vaše peniaze J

BUDÚCNOSŤ?

Na konci letného kvartálu boli dosť ostro medializované informácie o tom, že sa štátna prémia bude od roka 2017 rušiť, alebo v lepšom prípade na ňu nebude mať  každý nárok, ale len sporiteľ s maximálnym hrubým príjmom nad 1200,- €. Toto je to, čo sme počuli, a čo odznievalo.  Zatiaľ sa nič také nestalo, no je dosť pravdepodobné,  že týmto smerom sa stavebné sporenie bude uberať a je len otázkou času kedy sa tak stane. Koniec koncov, dobrý produkt nemôže trvať večne.

Pokiaľ by sa štátna prémia obmedzila alebo zrušila, tak potom o čom bude samotný produkt? A koľko zmlúv je v slovenskom šuflíku? Áno - je ich veľa! Môj názor je jasný. Bol by to smrtiaci úder pre stavebné sporenie, ktoré už aj tak strácajú na svojej atraktivite. A nemusíme si klamať. V minulosti veľmi obľúbený produkt sporenia v súčasnosti akosi stráca dych. Tak to aspoň vyzerá L

NÁHRADA

Ale kde majú dať klienti svoje ťažko nasporené peniaze? Doteraz sa predsa dobre starala šporitelňa nie? Kde majú ďalej sporiť? Do vankúša? Do kredenca? Áno, dosiahnu výnos až do špajze. Klienti si na odkladanie peňazí vďaka “stavebku“ zvykli, a chcú v sporení pokračovať ďalej. Dnes už má každý z nás k dispozícii internet, teda takmer neobmedzené množstvo informácií. Problém však nastáva v skutočnosti, a to veľmi zásadnej, že všetky produkty, ktoré sa vo finančných inštitúciách masovo predávali na sporenie a zhodnotenie klientových peňazí, išli s ponukou úrokov zhodnotenia smerom dole a to dosť rapídne.

INVESTOVANIE? OBÁVAŤ sa? Nie! Nie je treba.

Keď sa vo finančnom praveku začalo na Slovensku predávať stavebné sporenie, písal sa rok  1993. Bolo to niečo nové, ľudia boli dovtedy zvyknutí iba na účet v banke a na vkladnú knižku od starej mamky. Nič iné v podstate nepoznali lebo nič iné na trhu nebolo. Pokiaľ človek chcel, aby sa jeho peniaze aspoň trochu zhodnotili, ako v produktoch banky,  musel urobiť akýsi krok do neznáma, nepoznania, zariskovať a veriť, že to bude dobré, a že ten nový produkt Stavebnej Šporiteľne bude fajn.

 

Pre väčšinu Slovákov je to stále niečo nové, nevyskúšané, ľudia sú preto opatrní a boja sa, čo je logické. Keď sa však pozrieme na históriu investovania vo svete, zistíme, že to nie je žiadna nová vec, iba tu u nás na Slovensku je to stále ako novinka. V ponuke na trhu je veľa produktov rôzneho zamerania a kategórie. Môžeme si vybrať typy akciové, dlhopisové, peňažné, zmiešané, fondy fondov, fondy zamerané na nehnuteľnosti.

UROBTE PRE SEBA A PRE SVOJE PENIAZE DOBRÉ ROZHODNUTIE!

Začnite o fondoch čítať, hľadať informácie, porovnávajte ich a vyberte si tie, ktoré dovolia vašim peniazom aby sa zhodnocovali. Pokiaľ nemáte čas na hľadanie informácií, alebo sa vám len jednoducho nechce , nechajte si poradiť od experta, ktorý sa tomu naozaj rozumie. A pozor! Dôležité je aby investovanie bolo nastavené Vám, a nie Vášmu „expertovi“ na investovanie. Nezabúdajte, že sú to Vaše peniaze. Tak sa bavte a odkladajte nie len do „stavebka.“

JB

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opozícia neuspela, ministerka Matečná zostáva vo funkcii

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 60 poslancov zo 134 prítomných.

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.


Už ste čítali?