Obmedzená Hypotéka

Autor: Jakub Balúch | 16.9.2016 o 16:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  268x

V poslednom čase je téma ,,Obmedzená Hypotéka,, na popredných miestach záujmu všetkých zúčastnených. Vynárajú sa otázky ale hlavne obavy čo sa ide diať ďalej. Netreba však robiť zbytočnú paniku. 

V posledných dňoch  som čoraz viac počúval  moje ,,spojky,, a kolegov v bankách, ako veľmi  sa bude meniť legislatíva, a čo sa bude diať od roku 2017 v bankovom sektore.  NBS sa vraj chystá sprísňovať úverové štandardy, čo spôsobí zhoršenie dostupnosti hypoték a už to nebude ako doteraz. Myslel som si, že sa blíži nejaká katastrofa. Začal som sa trochu o to zaujímať a nie je to však celkom pravda.

Niektoré média a všetci odborníci na financie uviedli,  že Banky po príkaze NBS obmedzia ľudom hypotéky. Ďalej sme sa mohli stretnúť s tým, či sprísnené hypotéky odštartujú výpredaj bytov. Tieto správy však treba brať s veľkou rezervou. Najvyšší predstavitelia Národnej banky a top analytici totiž  uviedli, že nové pravidlá nemajú znamenať obmedzenie dostupnosti hypoték oproti súčasnosti. Má ísť o zafixovanie súčasného stavu. A to je veľký rozdiel!

Čo sa zmení? Národná banka Slovenska plánuje tento rok vydať opatrenia k trhu úverov na bývanie, ktoré by mali vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2017. Okrem toho banka chce zapracovať do zákona o úveroch na bývanie niektoré zmeny z roku 2014. Pri väčšine zmien však pôjde len o formálnu úpravu odporúčaní platných už dva roky. Napríklad spomínaná LTV hodnota nehnuteľnosti pri financovaní alebo príjem žiadateľov.

Dve zásadné novinky o ktorých všetci hovoria

Na pláne sú dve relevantné novinky. Jednou z nich je obmedzenie hypoték s LTV medzi 80-90% . Druhou je prísnejšie posudzovanie schopnosti klienta splácať hypotekárnu splátku.

K sprísňovaniu LTV (loan to value) dochádza postupne už od roku 2014. Cieľom je postupne obmedzovať  počet takzvaných 100-percentných hypoték, ktoré predstavujú vyššie riziko pre banky, ako aj pre klientov. Poslednou fázou bude Nový rok 2017, od kedy budú môcť hypotéky s LTV
nad 90% predstavovať len malé percento ponuky banky.

Druhou zásadnejšou zmenou bude  legislatívne usporiadanie povinnosti odpočítať z čistého príjmu klienta nie len životné minimum, ako je to dnes, ale aj nazvime to  rezervu navyše. Tá by mala predstavovať, respektíve odporúča sa aby bola 20% z rozdielu medzi čistým príjmom a životným minimom. Až zvyšok by mala predstavovať maximálna splátka hypotéky. Životné minimum si každá banka určí sama.

V praxi skoro vôbec nedôjde  k obmedzeniu. Hoci to zákon priamo nevyžadoval, banky už aj v súčasnosti  používali rôzne vzorce výpočtu pomeru maximálnej splátky k príjmu. Asi ťažko by sme našli na trhu klienta s príjmom 1 000,- € a hypotekárnou splátkou 740,- €. Žiadna banka totiž neverí, že by jej klient mohol zo zvyšku naozaj vyžiť. Samozrejme je to vysoké  riziko!

Objem hypotekárnych úverov rastie medziročne o takmer 14%. Je to jeden z najvyšších rastov v Európe, preto stále platí, že je najlepší čas či už na hypotéku ako nový produkt alebo refinancovanie Vašej starej hypotéky. NBS preto v tejto oblasti chystá zmeny. Plánuje prijať podobné odporúčania, ako v roku 2014 pre hypotéky - znižovanie sadzieb, čo v podstate máme aj teraz.

Takže netreba sa báť. Stačí sa len dobre informovať a poradiť s Vaším Expertom 

JB

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?