Šuflíkové poistenie

Autor: Jakub Balúch | 22.8.2016 o 18:23 | Karma článku: 1,06 | Prečítané:  198x

Bohužiaľ v skutočnosti som stretol len veľmi málo ľudí, ktorí by presne vedeli na čo im slúži životné poistenie, čo majú vlastne dojednané vo svojej zmluve a na čo všetko majú nárok. 

Poznáte to?! Máte poistku či dve, pretože aj Vám na dvere prišiel niekto zaklopať alebo sa zastavila kamarátka vašej sesternice z 3. kolena, ktorá buduje skvelú kariéru vo finančno-konzultačnej kancelárii bez mena. V takej chvíli je Vaším hlavným cieľom samozrejme byť chránený, ak sa Vám náhle zhorší zdravotný stav alebo nebodaj stane úraz a podobne. Chcete finančne ochrániť svoju rodinu keď príde na najhoršie alebo si sporíte napríklad na dôchodok. Tak Vám to do hláv tlačia experti, ktorí prišli so šanónom ,,Vaša budúcnosť,  V skutočnosti sa však ukazuje, že nestačí len "platiť poistku," mať ju odloženú v šuflíku pod telkou ale potrebné je ju dôkladne poznať. Toto nie sú žiadne obchodnícke reči o polemizovaní kvality produktu ale skutočne dôležité fakty, ktoré sa môžu stať každému z nás.

Ako to v skutočnosti je? Reálna situácia, ktorá sa stala bežným ľudom v bežnom živote.

Dnes, v pondelok, som musel zájsť na úrad katastra zaniesť potvrdenie z banky.  Zobral som si lístok, sedel som v čakárni alebo ako sa tomu hovorí, a pil kávu z kávomatu za 0,50 €. Zrazu prišla do čakárne staršia pani mohla mať niečo okolo 60 rokov. Hneď ako sa poobzerala po lístku prisadla si ku známej, ktorá tam už sedela. Dávno sa nevideli, čo bolo jasné z ich konverzácie. Samozrejme padla otázka, že čo tu robí a tak. Pani sa rozhovorila ale nevyzerala radostne. ,,Ale vieš čo, ani mi nehovor. Môj zať mal vážnu autonehodu a bude trvalo invalidný, sme radi, že žije. Druhá pani ju začala ľutovať. Zrejme poznala celú rodinu, pretože začala hovoriť veci ako chúďa žena a deti a podobne. Samozrejme sa nedostali k tomu, prečo ja pani na úrade. Pokračovala: ,,Museli predať byt, pretože pracovať už nemôže, a tak nemôžu splácať hypotéku. Ostávajú na príjme mojej dcéry, ktorý je 400€. Neviem, čo budeme robiť. Zatiaľ budú bývať u nás v 2-izbovom byte. Všetci!“ Druhá pani sa opýtala, čo na to poisťovňa alebo štát? Pani len pokrčila plecami a odpovedala, že ona nevie. Vraj mal nejakú poistku, ale že si viac šetril do dôchodku a mal krytie ak by zomrel. Ale nezomrel. Bolo mi naozaj trápne a cítil som sa čudne pre to, čo som počul, a čo postretlo mladú rodinu. Nemusím asi vysvetľovať, prečo sa to všetko stalo! Išiel som si vybaviť svoj dokument a radšej odišiel, pretože som mal zmiešané pocity

Ja si myslím, že za takúto zmluvu životného poistenia mesačne platil viac ako 50 eur. Časť z mesačnej platby sa určite investovala – tzv. kapitálová alebo investičná poistka. Pri takejto udalosti nedostane nič, a to dokonca ani v prípade, ak by sa stal čiastočne invalidným z dôvodu choroby. Ak zmluva nemala ani 2 roky, platil len poplatok za jej uzatvorenie!  Zať tej pani bol ako ináč hlavným živiteľom rodiny a všetci boli na manželovi ekonomicky závislý.

Čo ste pravdepodobne nevedeli je, že :

·        v prvom rade platíte poplatok za uzatvorenie zmluvy 2 roky vo výške  investovaných platieb - neviem si predstaviť niekoho, komu by to nevadilo,

 

·        okrem toho platíte mesačne administratívny poplatok za vedenie zmluvy, napríklad 2,-€ z každej platby celú dobu životnosti zmluvy.

 

Malo toto poistenie od začiatku vôbec nejaký zmysel? Poslúžilo svojmu účelu, aby bol človek, ktorý ho platí, finančne krytý keď prišlo na lámanie chleba a ak na to lámanie došlo, bol niekto pri ňom aby mu pomohol? Alebo len niekto na pobočke poisťovne, po prípade v obývačke uzatvoril ďalšiu poistku do mesačného plánu a zarobil?

To, že propagovať poistenie ako sporenie je nekalá obchodná praktika píše vo svojom usmernení aj Národná banka Slovenska. Bohužiaľ tie najsilnejšie finančné spoločnosti na trhu tolerujú obchodníkom tieto praktiky.  

A ako je na tom Vaša zmluva? Kedy peniaze dostanete, a kedy nie? Platíte za správnu ochranu? Koľko rokov už máte zmluvu, a nakoľko pokrýva Vašu terajšiu situáciu? Vedeli ste že cez životné poistenie si môžete zabezpečiť totálnu ochranu rodiny v prípade zlej životnej situácie? Viete, že cez životné poistenie je možné zabezpečiť aj splácanie a vyplatenie hypotéky? 

Máte možnosť prezrieť si Vaše zmluvy sami, alebo využiť radu experta. Rozhodnutie je len na Vás, ale rozhodne plaťte len za poistenie, ktoré má pre Vás zmysel. Nebojte sa siahnuť do „šuflíka“ a dať si svoju zmluvu prekontrolovať kým je ten správny čas, a Vy aj Vaša rodina ste v poriadku.

JB

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opozícia neuspela, ministerka Matečná zostáva vo funkcii

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 60 poslancov zo 134 prítomných.

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.


Už ste čítali?